Iné

 

ARCHEOSKANZEN HAVRÁNOK - Liptovská Mara (2km od Bobrovníka)


keltske obydlia Archeologická lokalita sa nachádza na vŕšku Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara. Našlo sa tu sídlisko z mladšej doby železnej (300-100 pred n.l.). V súčasnosti prebieha rekonštrukcia časti keltskej osady Kotínov s obetišťom z 1. storočia pred n.l. Boli objavené zvyšky spaľovaných obiet (obilie, šperky) a v studni kosti siedmich ľudí, pravdepodobne obetí náboženských rituálov. V 11. až 15. storočí tu stál slovanský drevený hrádok opevnený palisádami. Stavby obydlia, obetiská, pec a rôzne predmety boli čiastočne rekonštruované a tvoria archeologické múzeum v prírode. Ďalej sa tu nachádzajú rekonštrukcie keltských stavieb, rekonštruovaná latenská hradba a brána,stredoveká obranná priekopa, most, dlaždené nádvorie a suterén drevenej, obytnej veže, rekonštruuje sa stredoveký kostol. Vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1967.

Archeoskanzen Havránok je najvýznamnejšia archeologická lokalita na Liptove. Navštíviť ho znamená jedinečnú príležitosť dotknúť sa našej najstaršej histórie.

www.liptovskemuzeum.sk/index/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=80

3D prhliadka on-line

www.virtualtravel.sk/sk/panorama/zilinsky-kraj/bobrovnik/archeoskanzen-havranok/expozicia-liptovskeho-muzea/

 

LIPTOVSKÁ MARA - VEŽA KOSTOLA PANNY MÁRIE veza-lmara.jpg

Liptovská Mara – 1000 rokov histórie Liptova - expozícia na I. poschodí v pôvodnej veži kostola Panny Márie z Liptovskej Mary so zameraním na kultúrne dejiny regiónu. Záverečná časť expozície chce návštevníkovi pripomenúť tiež ostatné obce zátopovej oblasti.



   

3D prehliadka on-line

www.virtualtravel.sk/sk/panorama/zilinsky-kraj/bobrovnik/veza-kostola-panny-marie/pozostatky-kostola/

 

 

 

Drevený artikulárny kostol - Svätý Kríž

14 km od Liptovského Mikuláša v dedinke Svätý Kríž stojí Drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý s kapacitou až 6.000 ľudí patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európe. Kostol bol pôvodne postavený v obci Paludza, ktorá však bola pri výstavbe priehrady Liptovská Mara zaplavená. Kostol bol rozobratý a zreštaurovaný a v pôvodnej podobe znovu postavený v katastri obce Svätý Kríž.

 

Drevený artikulárny kostol

 

Postavený bol majstrom Langom v roku 1693. Je obdivuhodné, že túto stavbu postavil bez použitia projektov. Majster nevedel čítať ani písať. Pretože počet evanjelikov narastal, kostol v roku 1774 Jozef Lang znovu rozšíril a prebudoval. Návštevníkov určite zaujme barokový interiér, drevený barokový oltár, nástenné maľby i kazateľnica, ktorá je spredu akoby podoprená anjelom. Pôdorys kostola má podobu kríža.

www.drevenykostol.sk/

 

Kalameny - Termálny prameň s jazierkom

Minerálne vrty s termálnou vodou až 34° C si domáci obyvatelia upravili do podoby jazierka s rozmermi asi 20x10m. Tento "prírodný wellness" je vyhľadávaný nielen domácimi, ale aj turistami z celého Slovenska, Čiech, Poľska a iných krajín, pre svoje blahodárne účinky na organizmus. Lokalita je situovaná nad obcou Kalameny, v krásnom prírodnom prostredí Chočských vrchov. V blízkosti sa nachádza malé parkovisko, návštevníci sa určite potešia aj nenáročnému výstupu na nedaľeký Liptovský hrad. Toto prírodné "kúpalisko" je prístupné 24 hodín denne úplne zadarmo.

3D prehliadka on-line

panoramy.sme.sk/panorama/2391/kalameny-termalny-pramen-s-jazierkom/?pr=2392

 

Liptovský Ján - Kaďa a prameň Teplica

Na konci obce Liptovský Ján vyviera zo zeme v prírodnom kúpeľnom prameni liečivá termálna minerálna voda. Názov „kaďa", ktorý sa pre prameň ujal u miestnych obyvateľov, je známy aj vzdialenejším návštevníkom. Tesne pri kadi sa nachádza prameň Teplica, v ktorom na povrch vyteká pitná minerálna voda. Miestni ľudia odpradávna delia pramene na teplé - teplica a studené - medokýš. Minerálne pramene, ktoré sa v minulosti v obci využívali, boli prevažne teplé. Istá miestna tradícia vraví, že liečivú moc prameňov objavili ľudia náhodne. Domáce ženy v nich s radosťou močili konope postupne čoraz častejšie. Pochvaľovali si blahodárne účinky prameňa, vďaka ktorému boli mladšie, vydržali dlhšie tancovať a spolu s bolesťami kĺbov zmizla aj reuma. Kaďa a minerálny prameň Teplica nie sú jeniným lákadlom, ktoré má táto obec pripravené pre svojich návštevníkov. Veľkému záujmu sa teší najmä termálne kúpalisko Sorea a kryté bazény hotela Sorea Máj, ktoré sa nachádzajú v blízkom areáli. Minerálne vody v Liptovskom Jáne patria k studeným až veľmi nízko termálnym, veľmi slabo až silno uhličitým, dusíkatým slabo mineralizovaným sírovodíkovým vodám s teplotou 14,8 - 29,4 °C.

3D prehliadka on-line
panoramy.sme.sk/panorama/1851/liptovsky-jan-kada-a-pramen-teplica-prirodny-krater-kupelny-pramen-kada-v-lete-2009/?pr=1875&p=1879